Uchovávanie semien na budúcu sezónu

Viete ako na domáce semenárenie kde vďaka vlastným semienkam ušetríte na osive a zároveň si tak zachováte obľúbené odrody? V tomto článku nájdete odpoveď.

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Počuli ste už o domácom semenárení? Vďaka vlastným semienkam ušetríte na osive a zároveň si tak zachováte obľúbené odrody.  

Semienka, ktoré sa dajú odložiť na ďalšiu sezónu a použiť pre budúcu výsadbu, sa nazývajú “otvorené opakované semienka” alebo “osvetlené semienka“. Nie všetky semienka sa dajú úspešne uchovať a znovu použiť, pretože niektoré rastliny majú zložité nároky na opeľovanie a genetiku.  


Ktoré druhy zelenín a kvetov sú na to vhodné a aký je postup pri zbere? 


Existuje viacero druhov semienok rastlín, ktoré sa dajú zachovať a opätovne využiť. Ponúkame vám pár tipov na jednotlivé druhy rastlín, pri ktorých sa môžete pripraviť na ďalšiu sezónu a zaučiť sa tak domácemu semenáreniu.

  1. Zelenina : paradajka, paprika, cuketa, uhorka, mrkva, baklažán, fazuľa či hrach,
  2. Zelené listové rastliny: špenát, kel, reďkovka, petržlen a šalát,
  3. Bylinky: bazalka, mäta, koriander a petržlen,
  4. Obilniny: pšenica, jačmeň alebo ovos,
  5. Kvety: semená mnohých kvetov, vrátane jednoročných a trvaliek, napríklad aksamietnica, orlíček či nechtík,  



Je dôležité vedieť ako správne zberať, sušiť a skladovať semienka, aby ste zachovali ich klíčivosť a kvalitu. Preto sa odporúča podrobne sa oboznámiť s postupmi pre zachovanie semienok pre konkrétne druhy rastlín, ktoré chcete pestovať. Ponúkame vám pár rád a postupov najčastejšie pestovaných rastlín:  



Paradajky 


Ak pestujete paradajky vo veľkom, určite upriamte pozornosť na získanie osiva z týchto šťavnatých plodov. Semená paradajok budete potrebovať vo väčšom množstve. Vyberajte paradajky, ktoré sú úplne zrelé – práve tie majú tendenciu vysokej kvality.  

Ako na to?

1. Zrelé paradajky prerežte na polovice.  

2. Využite lyžicu na extrahovanie semienok a želé z vnútra. Semená sú obvykle obklopené želatínovou hmotou. 

3. Vložte extrahované semienka spolu s želé do sklenenej alebo plastovej nádoby. Pridajte trochu vody, ak je to potrebné, aby ste dosiahli konzistenciu stuhnutého pudingu. Toto umožní odstrániť inhibítory klíčenia, ktoré by mohli ovplyvniť klíčivosť semienok. Zakryte nádobu uterákom alebo nepriehľadnou fóliou a nechajte fermentovať pri izbovej teplote po dobu 2-4 dní. Po fermentácii sa na povrchu objaví plesňovitá vrstva. 

4. Nasleduje umytie a sušenie – po fermentácii zriedte hmotu v nádobe s vodou a prepláchnite semienka, aby ste odstránili zvyšky želé a nečistôt. Semená môžete dať do ceduľky alebo na sitko na sušenie. Nechajte ich úplne uschnúť, čo môže trvať niekoľko dní až týždňov, v závislosti od vlhkosti prostredia. Na sušenie tiež môžete využiť pijavý papier.  

5. Po úplnom vysušení semená uložte na suché a chladné miesto v označenom obale, napríklad v papierovej obálke alebo v malom sklenenom obale. Uložte semienka na tmavom mieste, aby ste zabránili ich premršteniu svetlom. 



Paprika


Zachovanie semienok papriky je veľmi podobné zachovaniu semienok paradajok. 


Ako na to?

1. Pre zachovanie semienok papriky vyberte zrelé a zdravé papriky

2. Rozkrojte papriku na polovicu a odstráňte semienka rukou alebo lyžicou.  

3. Semená opláchnite pod studenou vodou. 

4. Semená papriky nechajte vyschnúť na vzduchu. Ideálne by ste ich mali nechať sušiť na papieri alebo na sitku na suchom mieste, kde majú prístup k vzduchu a nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Semená by mali byť úplne suché pred skladovaním

5. Po úplnom vysušení semien uložte do suchého obalu. Papierové obálky alebo malé sklenené obaly sú vhodné na uloženie semien papriky. 



Uhorka


Zachovanie semien uhorky je pomerne jednoduché. Je dôležité, aby ste semená získali z dozretej uhorky, ktorá má žltú šupku a suchú stopku.


Ako na to?

1. Vyberte také uhorky, ktoré sú jednak zrelé a jednak nie sú príliš veľké. Semená vo veľkých uhorkách môžu byť menej kvalitné.  

2. Rozkrojte uhorku pozdĺžne na polovicu. Semená uhorky sa nachádzajú v jej vnútri. Semená extrahujte rukou alebo lyžicou. Ak sa chystáte zachovať veľa semien, môžete uhorku jemne vymačkať, aby ste extrahovali viac semien. 

3. Semená opláchnite pod studenou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky.  

4. Umiestnite ich na papier alebo sitko na suchom mieste, kde majú prístup k vzduchu. Semená by mali byť úplne suché pred skladovaním. 

5. Po úplnom vysušení uložte semená uhorky do suchého obalu. 



Mrkva


Zachovanie semienok mrkvy môže byť trochu náročnejšie než u iných zeleniny, pretože mrkva kvitne a produkuje semienka až v druhom roku rastu. Uľahčíme vám to jasným postupom.  


Ako na to?

1. Pre zachovanie semienok mrkvy vyberte zdravé a silné rastliny v prvej sezóne pestovania. Tieto rastliny budú základom pre produkciu semienok v druhom roku. 

2. Počas zimy nevykopávajte všetky mrkvové rastliny. Namiesto toho nechajte niektoré rastliny v zemi a zakryte ich mulčom alebo slamou, aby ste chránili pred mrazmi. 

3. Na jar budú rastliny začínať rásť znovu. Pravidelne ich zalievajte a udržiavajte, až do kvitnutia a tvorby semien v druhom roku. Môže to trvať viac ako rok od chvíle, keď ste zasadili pôvodné mrkvové semená. 

4. V druhom roku rastliny kvitnú a začínajú tvoriť semienka. Semená mrkvy budú hotové, keď sa štipky na koncoch začnú sušiť a meniť na hnedú farbu. 

5. Keď semienka mrkvy dozrejú, môžete ich začať zbierať. Zrežte štipec na koncoch, na ktorých sa semienka nachádzajú, a nechajte ich ešte niekoľko dní sušiť na suchom mieste. Potom extrahujte semienka z koncov štiplín. 

6. Semená mrkvy uložte do obalu.  



Šalát


Aby ste sa dočkali vlastných semienok šalátu, tak ho musíte nechať vykvitnúť. Postup je vcelku jednoduchý:


Ako na to?

1. Počas vegetačnej sezóny vyberajte zdravé a silné rastliny. Počkajte, kým šalát kvitne a vytvorí semienka. Semená budú hotové, keď kvetiny prejdú zo zelenej farby na hnedú

2. Keď semienka šalátu dozrejú, stiahnite kvetový ston zo stonky a umiestnite ho do papierovej alebo bavlnenej tašky. Môžete tiež použiť tenký uterák alebo filtračný papier. 

3. Semená šalátu nechajte suché na suchom a vzdušnom mieste. Môže to trvať niekoľko týždňov, kým semienka úplne vyschnú. Počas tohto procesu sa uistite, že nebudú vystavené priamemu slnečnému žiareniu

4. Keď sú semienka úplne suché, stiahnite ich z kvetového stonu a umiestnite ich do nádoby. Semená by mali byť ľahko oddeliteľné od stonky

5. Semená šalátu uložte do suchého a odolného obalu.  



Mnoho rôznych semienok rastlín je možné odložiť na ďalšiu úrodu, ak s nimi správne nakladáte a uchovávate. Zachovávanie semien rastlín vám šetrí nie len peniaze na nákup nových semien, ale zároveň je aj dôležitým aspektom udržateľného poľnohospodárstva a záhradníctva

Objavte viac inšpirácie

Prehrať video