Ako vybrať ten správny vyvýšený záhon?  

Rozmýšľate o tom, že by ste začali pestovať ovocie, zeleninu i bylinky vo vlastnej záhrade? Poradíme vám ako na to!

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Rozmýšľate o tom, že by ste začali pestovať ovocie, zeleninu i bylinky vo vlastnej záhrade?

Pestovanie vám prinesie mnoho výhod od čerstvej úrody, cez naše zdravie a osobnú spokojnosť až po životné prostredie. Vyvýšený záhon je perfektným spoločníkom, ktorý ocení začiatočník aj profesionál. Okrem čerstvej úrody  vám môže skutočne prispieť k estetike, praktickosti a úspechu vašej záhradnej či pestovateľskej aktivity. 



Výber vyvýšeného záhonu


Výber správneho vyvýšeného záhonu závisí od viacerých faktorov, ako je veľkosť vašej záhrady, požiadavky na pestované rastliny, či osobné preferencie a váš osobný dizajnový vkus.

Pri výbere vám pomôžu nasledovné kroky:



Rozmery a tvar

Zohľadnite dostupný priestor v záhrade. Môžete si vybrať medzi rôznymi veľkosťami, od menších záhonov vhodných na pestovanie byliniek až po väčšie zeleninové či kvetové záhony. Môžete si zvoliť obdĺžnikový, štvorcový, kruhový alebo aj neštandardný tvar podľa vášho vkusu.  

Rozmery záhonov by mali vychádzať na jednej strane z plochy, ktorú máte k dispozícii a na druhej strane z toho, aby sa vám pohodlne pracovalo. Výška záhona býva zvyčajne od 30 cm až po vyššie 90 cm záhony. Šírkou by mal byť taký, aby ste pohodlne dočiahli do stredu – ak je záhon prístupný z dvoch strán, mal by mať šírku maximálne 160 cm, niekomu však postačí aj 1 meter. Treba brať do úvahy, či sa oň bude starať drobná žienka, ktorá nemá ani meter šesťdesiat, alebo takmer dvojmetrový chlap. 


Pri plánovaní rozmerov je preto najlepšie vyskúšať si, v akej výške sa vám bude dobre polievať a do akej vzdialenosti pohodlne dočiahnete pri okopávaní či pletí buriny. V prípade, že plánujete vyšší (50 cm a viac) a dlhší záhon, treba myslieť aj na vystuženie stien aby nedošlo k prehýbaniu či dokonca prasknutiu stien záhonu pod váhou zeminy.

Dôležitá je aj v neposlednom rade šírka chodníka medzi záhonmi – myslíte na to, že k záhonom sa budete musieť dostať občas aj s fúrikom. 



Materiál


Existuje niekoľko materiálov, z ktorých môže byť vyvýšený záhon vyrobený. Medzi bežné možnosti materiálov patrí drevo, kameň, kov, kompozitné materiály alebo čoraz viac sú obľúbené záhony z recyklovaného plastu vďaka svojej praktickosti a životnosti.  

Zo skúseností odporúčame výber materiálu s dôrazom na dlhú životnosť a odolnosť voči poveternostným podmienkam. Záleží to aj od oblasti kde sa nachádza vaša záhrada. 


Montáž a inštalácia


Zvážte, ako jednoducho sa daný typ vyvýšeného záhonu montuje a inštaluje. Niektoré si vyžadujú množstvo práce, náradia či profesionálneho záhradníka, zatiaľ čo iné si dokážete postaviť jednoducho a presne podľa svojich predstáv- príkladom je modulový systém Laanik®. 

Laanik® postavíte jednoducho za pár minút. 



Odvodnenie a drenáž


Berte na vedomie, že vybraný vyvýšený záhon má mať dostatočné odvodnenie a drenáž, aby sa zabránilo hromadeniu vody a znehodnoteniu pôdy. Záhon by mal disponovať aj izolačnými vlastnosťami, aby nedochádzalo k vysušovaniu pôdy a zároveň by si mal udržiavať potrebnú vlhkosť. 




Cena


Rôzne typy a veľkosti vyvýšených záhonov majú odlišné náklady, v závislosti od materiálu, rozmerov, potrebnej konštrukcie ale aj či si ho dokážete postaviť sami alebo na to potrebujete záhradníka, ktorému za to zaplatíte.

Myslite takisto na životnosť a náklady spojené s pravidelnou údržbou. V prípade dreveného či kovového materiálu sú to napríklad ochranné nátery, ktoré chránia záhon pred hnilobou respektíve hrdzavením. Na druhú stranu záhon z modulového systému Laanik® je takmer bezúdržbový a jeho životnosť je výrazne dlhšia. A nemusíte mať strach, že by vám prehnil či zhrdzavel.  



Údržba


Niektoré materiály a konštrukcie si vyžadujú viac starostlivosti, prípadne dodatočných nákladov než iné. 

Drevo je populárnym materiálom na vytvorenie vyvýšených záhonov pre svoju prirodzenú estetiku. Je ľahko dostupné a spracovateľné, avšak časom môže podliehať hnilobe a hmyzu, takže bude potrebná údržba a prípadná náhrada dosiek

Plastové záhonyľahké a odolné voči korózii. Sú ľahko dostupné a môžu mať rôzne veľkosti a tvary. Vyvýšené záhony Laanik® bsahujú UV stabilizátory, ktoré chránia materiál pred vyblednutím.


Šutre a kamene sú trvanlivými materiálmi, ktoré nevyžadujú údržbu. Pomáhajú s drenážou a môžu akumulovať teplotu slnka. Na druhej strane treba myslieť na ťažšie pracovné podmienky pre záhradníkov, pretože neumožňujú ohýbať sa a navyše nemusia byť vhodné pre niektoré druhy rastlín. 

Železné a oceľové rámiky sú trvanlivé, odolné voči hnilobe a hmyzu a majú vcelku moderný vzhľad. V horúcom počasí však môžu naberať teplo a ohrievať pôdu.  


Orientácia záhona


O kvalitnú úrodnosť rastlín sa postará správne umiestnenie záhona. Jednou zo základných podmienok je umiestnenie na stranu sever – juh. Teplomilnejšie rastliny potrebujú viac slnka, preto môžete záhon umiestniť k južnej stene budovy. 

 


Vyvýšený záhon je praktickým spoločníkom vo vašej záhrade, ktorý lahodí oku počas celého roka a jeho úroda prispieva k zdraviu vašej rodiny. Ak stále váhate, či si vyvýšený záhon zaobstaráte aj do svojej záhrady, ponúkame vám 7 dôvodov prečo by ste ho skutočne mali zvážiť :).  

Objavte viac inšpirácie

Tipy a triky

Uchovávanie semien na budúcu sezónu

Viete ako na domáce semenárenie kde vďaka vlastným semienkam ušetríte na osive a zároveň si tak zachováte obľúbené odrody? V tomto článku nájdete odpoveď.

Prehrať video