7 dôvodov pre vyvýšený záhon aj vo vašej záhrade 

Jedným z najväčších trendov poslednej doby, čo sa záhradkárčenia týka, sú vyvýšené záhony. Ešte ho nemáte? Poradíme vám, prečo sú vyvýšené záhony v záhrade dobrý nápad.

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Jedným z najväčších trendov poslednej doby, čo sa záhradkárčenia týka, sú vyvýšené záhony. Dodajú záhrade inú dimenziu, umožňujú pestovanie ovocia, zeleniny i byliniek na miestach, kde by to inak nešlo, a navyše vám môžu výrazne uľahčiť prácu.  

Ešte ho nemáte? Poradíme vám, prečo sú vyvýšené záhony v záhrade dobrý nápad.  



1. Vyvýšený záhon je investíciou do vášho zdravia  


Vytvorenie a udržiavanie vyvýšeného záhonu môže byť nielen investíciou do zdravia vašich rastlín, ale aj do vášho vlastného zdravia: 

  • čerstvá zelenina : pestovanie vlastnej zeleniny vo vyvýšenom záhone znamená prístup k čerstvej a kvalitnej strave 


  • záhradnícka terapia : práca s pôdou, rastlinami a prírodou môže znižovať stres, zlepšovať náladu a podporovať psychické zdravie 
  • zlepšená flexibilita: neustále skláňanie sa nad záhonom a trhanie buriny na kolenách si časom vypýta svoju daň. Trpia najmä vekovo starší pestovatelia. Pestovanie vo vyvýšenom záhone je ale naopak príjemnejšie a zážitkovejšie. Na záhon sa dokonca môžete aj posadiť a niektoré práce jednoducho vykonať v pohodlnom sede. 




2. Riešenie pre začiatočníkov aj vášnivých záhradkárov 


Vyvýšený záhon je vhodný pre rôzne úrovne skúseností, či už ide o začiatočníkov alebo vášnivých záhradkárov. Vypestujete v nich napríklad bez väčšej námahy aj rastliny, ktoré vyžadujú špecifický typ substrátu a v bežnej pôde by sa to nemuselo podariť. Vo vyvýšenom záhone môžete pripraviť presne taký substrát, aký bude vyhovovať vybraným, napríklad kyslo-milným rastlinám (čučoriedkam, hortenziám a pod.). Nie ste tak odkázaní na pôdu, akú máte v záhrade. 



3. Pestovateľská sezóna s vyvýšeným záhonom môže začať skôr 

Zemina vo vyvýšených záhonoch sa na jar rýchlejšie prehrieva. Rastliny tu majú teplotne optimálnejšie podmienky pre rast, než vo voľnej pôde, zároveň sú pestované rastliny lepšie chránené pred mrazom. Viacerí pestovatelia sa tiež zhodli v tom, že zelenina, ktorá by nemala byť schopná vonku prezimovať, to na vyvýšenom záhone prekvapivo zvládla.



4. Pestovať v nich môžete čokoľvek  


Zeleninu, bylinky a koreniny, ovocné rastliny, letničky, trvalky, cibuľoviny, okrasné trávy, kvitnúce kríky… Spektrum rastlín, ktoré môžete pestovať vo vyvýšených záhonoch je naozaj veľmi široké.  




5. Uľahčia odtok prebytočnej vody 


Dostatočná výška substrátu vo vyvýšenom záhone zabezpečí optimálny odtok prebytočnej vody. To znižuje riziko prehnojenia a zadržiavania vody, čo môže byť významné pre zdravý rast rastlín. Vysadená okrasná aj úžitková zeleň sa v ňom lepšie zakorení. 



6. Ochrana pred škodcami  


Záhony vo vyvýšenej polohe môžu byť ťažšie prístupné pre niektoré druhy zvierat a škodcov. To môže minimalizovať riziko poškodenia rastlín. Viac vzájomnom pôsobení rastlín sa dočítate tu.



7. Estetická hodnota


Vyvýšené záhony pridávajú záhrade vizuálnu zaujímavosť a majú veľký vplyv na estetiku vašej záhrady. Na trhu existujú záhony, ktoré si dokonca viete vyskladať podľa vašich predstáv a tak dodať mu tak jedinečnosť a originalitu.  


Vyvýšené záhony sa tešia čoraz väčšej priazni. V záhrade dobre vyzerajú a dodávajú jej zaujímavý moderný akcent, zároveň umožňujú získať jednoduchšie vyššiu úrodu. Intenzita budovania vyvýšených záhonov je každým rokom silnejšia. Je to aj vďaka generácii, ktorá sa usiluje o zdravý životný štýl spojený so stravovaním sa vlastnoručne dopestovanej bio zeleniny či ovocia. Vďaka vyvýšeným záhonom sa to dá docieliť nie len jednoduchšie, ale aj rýchlejšie a celé je to v konečnej fáze estetickejšie.

Objavte viac inšpirácie

Tipy a triky

Uchovávanie semien na budúcu sezónu

Viete ako na domáce semenárenie kde vďaka vlastným semienkam ušetríte na osive a zároveň si tak zachováte obľúbené odrody? V tomto článku nájdete odpoveď.

Prehrať video