Vyvýšené záhony z recyklovaného plastu- ekologické a udržateľné

V posledných rokoch sa na trhu zvýšil dopyt po záhonoch z recyklovaného plastu, ktoré zaujmú nie len svojim vzhľadom. Viete aké výhody prinášajú?

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Na záhradách, terasách ale aj balkónoch stále častejšie vidíme vyvýšené záhony. Sú pútavé na pohľad a pri pestovaní bylín, kvetov aj zeleniny uľahčujú prácu. V tradičnom poňatí sa vyvýšené záhony vyrábajú z dreva. V posledných rokoch sa však na trhu zvýšil dopyt po výrobkoch z recyklovaného plastu, ktoré zaujmú aj svojim vzhľadom. Záujem o ne prudko rastie, pretože v porovnaní s drevom prináša používateľom nejednu výhodu. Unikátne riešenie predstavuje modulový systém Laanik®, ktorý je vyrobený z recyklovaného polypropylénového granulátu (kvalitný triedený plastový odpad). Následne je možné ho zrecyklovať a vytvoriť nový produkt. Medzi jeho hlavné prednosti patrí: 1. Jednoduchá montáž vďaka modularite 

 
Vyvýšené záhony z recyklovaného plastu sa dodávajú vo forme stavebnice. Dorazí k vám v kompaktnom balení a pripravené na zmontovanie, ktoré zaberie len pár minút.
  

Laanik® si postavíte rýchlo a jednoducho ako LEGO


Plastové záhony sú spravidla stohovateľné, a tak je ich finálna výška na vás (viď výrobcom odporúčané maximálne rozmery). Môžete použiť napríklad iba jeden základný modul, a vytvoriť tak záhon s nízkym okrajom. Položením väčšieho počtu dielov potom ľahko vytvoríte aj vyvýšený záhon s hĺbkou 50 cm, ktorý je vhodný aj na pestovanie rastlín s hlbokými koreňmi. 

Ideálne sú pre miesta s obmedzeným priestorom, ako sú terasy, balkóny alebo dvory. Tieto záhony umožňujú využiť dostupný priestor efektívne a vytvoriť záhradu aj v malom priestore. 2. Ľahká údržba a dlhá  životnosť  


– Záhony vyrobené z recyklátu majú dostatočnú hrúbku stien, a tak vynikajú svojou odolnosťou a dlhou životnosťou.  

– Nemusíte sa obávať, že sa pôda nekontrolovateľne rozlieva alebo zachytáva v štrbinách, ako je to niekedy pri drevených záhonoch. 

– Nevyžadujú zvláštnu údržbu – odolajú vode, nehnijú a na rozdiel od dreva sa nemusia brúsiť ani natierať.  

-Moduly majú hladký povrch, čo znamená, že ich je ľahko udržiavať čisté.  

– Vďaka obsahu UV stabilizátorov v plastovom recykláte nehrozí zmena farebnosti, či vyblednutia. Nepodliehajú tiež hnilobe a nehrdzavejú. 3. Robustná konštrukcia a nízka hmotnosť  


Vďaka robustnosti materiálu odoláva zaťaženiu, opotrebeniu či poškodeniu bez významných zmien v konštrukcii. V prípade potreby (sadnúť si a oddýchnuť, či okopať záhon) sa môžete na Laanik® posadiť bez obáv, že sa poškodia samotné moduly či konštrukcia záhona. Sedenie je vďaka šírke modulov pohodlné. 

Na rozdiel od dreva sú plastové záhony v zmontovanom stave ľahké. Pokiaľ nie sú naplnené zeminou, jednoducho ich zdvihnete a presuniete na akékoľvek miesto. 4. Variabilita dizajnu 


Záhony z recyklovaného plastu sú dostupné v rôznych tvaroch a farbách. To umožňuje vytvoriť záhradu podľa vlastných estetických preferencií.  

Hlavnou výhodou je modularita. Z modulov si môžete vyskladať rozmery a tvar podľa svojich predstáv.
 5. Šetrnosť k životnému prostrediu  


Pri plastových záhonoch vyrobených z recyklovaného plastu je odpad využitý na maximum. Z hľadiska výroby ide o ekologické riešenie. Pri výrobe záhona z dreva musel padnúť strom, pri plastovom prevedení ide o opätovné využitie materiálu, ktoré by inak skončilo na skládke.
 

TIP: Pozrite si aj náš cirkulárny kvetináč KvetniQ6. Vhodné pre rôzne rastliny a plodiny 


Plastové záhony sú ideálne na pestovanie kvetín, bylín, zeleniny a ďalších rastlín. Zabezpečujú im dostatočnú izoláciu a priestor pre rast.
 

Čo o Laaniku hovoria zákazníci

Krásna vianočná výzdoba 🙂
5/5
Vianoce sa už u nás doma začali. Neskôr si do Kvetniqu dám bylinky do kuchyne. Mám z neho veľkú radosť!
Ivana Š.
Laanik viem využiť na hocičo
5/5
Najviac sa mi páči modularita tohto systému. Môžem ho použiť na hocičo, napríklad aj okolo stromov.
Jana Č.
Na jeseň si objednám na ďalšie dva záhony!
5/5
- Menil som za pôvodné drevené, tie mi zhnili. - Veľmi rýchla montáž - Možnosť výmeny poškodeného kusu - Veľmi ľahko rozoberateľné, čo má výhodu hlavne pri obnove zeminy - Skladanie bolo ľahké a rýchle - Prvá úroda vyzerá byť ako z Černobylu - Má to výrazne viac plusov ako mínusov
Pavol K.
Pestovanie kvetov v Laaniku je radosť!
5/5
Laanik sa skladal veľmi dobre a jednoducho. Máme veľkú radosť ako sa nám v ňom darí pestovať kvety.
Miroslav Š.
Spokojnosť 🙂
5/5
Zatiaľ spokojnosť. Stavanie bolo veľmi jednoduché. Teším sa na úrodu.
Vladimír R.
Deti z neho majú radosť
5/5
Deťom sa pieskovisko z Laaniku veľmi páči 🙂
Vladimíra M.

Objavte viac inšpirácie

Tipy a triky

Uchovávanie semien na budúcu sezónu

Viete ako na domáce semenárenie kde vďaka vlastným semienkam ušetríte na osive a zároveň si tak zachováte obľúbené odrody? V tomto článku nájdete odpoveď.

Prehrať video