Čo je to permakultúrna záhrada a aké sú jej zásady pestovania?

Viete, čo sa skrýva pod pojmom permakultúrna záhrada a ako si ju môžete sami založiť?

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Permakultúrna záhrada sa stáva čoraz vyhľadávanejším spôsobom pestovania plodín, obzvlášť medzi tými, pre ktorých je ekologické zmýšľanie, zdravie a kvalita na prvom mieste. Viete, čo sa vlastne skrýva pod pojmom permakultúrna záhrada a ako si ju môžete samy založiť? 

Ak si pestujete svoje vlastné ovocie a zeleninu a chcete to robiť výlučne organickým spôsobom, alebo jednoducho chcete záhradníčiť bez použitia chemických substrátov na odpudzovanie hmyzu, iných škodcov a buriny, permakultúrne záhradníctvo vás určite bude zaujímať. Čo je to permakultúra?

S prírodou spolupracujeme a nebojujeme proti nej

Slovník by nám ponúkol spojenie udržateľné poľnohospodárstvo. Ide v skutočnosti o akési prepojenie prírody a ľudí – inými slovami, ekologický systém, ktorý nasleduje princípy prírody.  Permakultúrna záhrada je, v tomto ponímaní, usporiadanie záhrady či pozemku podľa princípov prírody a v súlade s prírodou. 


Ak aj vy snívate o záhradke, ktorá by si žila akoby vo vlastnom svete, s minimom vašich zásahov, permakultúrna záhrada je pre vás to pravé orechové. Čítate dobre – žiadne pletie buriny a kosenie, žiadne kyprenie a okopávanie, žiadny boj proti parazitom a polievanie len v tých najväčších suchách. 


Objavte Laanik®

Ten najjednoduchší systém na stavbu vyvýšených záhonov z recyklovaných meteriálov.
Poskladať Laanik® je tak jednoduché a rýchle, že to zvládne i dieťa…

CHCEM ZISTIŤ VIAC O LAANIKU>>
Zásady permakultúrnej záhrady
 

 • hlavná myšlienka permakultúry spočíva v tom, že s prírodou spolupracujeme a nebojujeme proti nej 
 • permakultúrna záhrada je dôkladne a dôsledne premyslený návrh pestovania a poľnohospodárstva, každý úsek a miesto v záhrade je riešený tak, aby podporoval ostatné prvky, ale aj priestor ako celok 
 • dôležitá je rôznorodosť rastlín, drevín i plodín 
 • je výhodné sadiť rastliny v takých kombináciách, aby si navzájom pomáhali – napríklad paradajkám sa darí s kukuricou, zelerom alebo s bazalkou. Veľmi užitočné je pritom kombinovanie zeleniny s bylinkami a kvetmi – napríklad aksamietnica odpudzuje háďatká z cibuľovitej zeleniny, kapucínka pomáha proti voškám. O správnych kombináciách pri vysádzaní rastlín sa viac dočítate tu.
 • v záhrade potrebujete aj prirodzených ochrancov a predátorov zo živočíšnej ríše 
 • zanechať opadnuté lístie pod stromami, pokosenú trávu na lúke nie je lenivosť ale jedna zo zákonitostí permakultúrnej záhrady Nie len brať ale aj dávať  


K zásadám permakultúry patrí aj dôsledné využívanie toho, čo nám záhrada dáva, vrátane vracania zdrojov v čo najväčšej miere naspäť do záhrady.

Napríklad živiny sa majú vrátiť do pôdy a klasické kompostovanie nie je jediná možnosť. V prírode vytvoria na jeseň opadané listy a odumierajúce rastliny vrstvu organického materiálu, preto sa aj v permakultúrnej záhrade pri zbere úrody nechávajú rastlinné zvyšky na hriadke – v zime chránia pôdu pred mrazom, ktorý by inak zničil pôdne baktérie, dôležité pre jej úrodnosť. Ani hmyz nemá vymrznúť. Príroda predsa nerozoznáva škodlivé a užitočné živočíchy či rastliny. Každý v nej má svoj význam a svoje miesto.
 Hlavné princípy permakultúrneho záhradníctva  

 • používanie potravinového odpadu na vytváranie kompostu; 
 • minimalizácia a recyklácia odpadu; 
 • používanie odumretých rastlín na mulčovanie; 
 • používanie sprievodnej výsadby na nahradenie hnojív a na odpudzovanie škodcov; 
 • ekologické nakupovanie rastlín – napríklad vyhýbanie sa nakupovania nových rastlín v plastových kvetináčoch; 
 • pestovanie a podpora rozmanitosti; 
 • dovoliť prírode, aby plynula; 
 • postupné budovanie pôdy bohatej na živiny; 
 • šetrenie vody a elektriny. 

Objavte viac inšpirácie

Tipy a triky

Uchovávanie semien na budúcu sezónu

Viete ako na domáce semenárenie kde vďaka vlastným semienkam ušetríte na osive a zároveň si tak zachováte obľúbené odrody? V tomto článku nájdete odpoveď.

Prehrať video