Ako založiť permakultúrnu záhradu v 6 krokoch?

Založenie permakultúrnej záhrady môže byť náročné, ale je to zároveň veľmi odmeňujúci proces. Viete ako na jej založenie?

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

V predchádzajúcom článku sme si povedali čo znamená permakultúra a aké sú jej hlavné zásady. V tomto článku si podrobnejšie rozoberieme jednotlivé kroky k založeniu permakultúrnej záhrady.  


Založenie permakultúrnej záhrady môže byť náročné, ale je to zároveň veľmi odmeňujúci proces, ktorý vám umožní vytvoriť udržateľné a produktívne prostredie pre pestovanie rastlín a životného prostredia.


  1. Zoznámte sa so svojím okolím  Pre začiatok pozorujte svoj pozemok a zvážte, či má tento typ záhrady vo vašom prípade zmysel a kam až má permakultúra siahať, či na celý pozemok alebo len na jeho časť. 


2. Navrhnite si rozloženie záhrady 


Urobte si návrh výsadby, prírodného vodného systému (jazierko), pridajte infraštruktúru (chodníček v podobe kamenných alebo drevených platní) a rozhodnite sa, čím budete vašu záhradu mulčovať (slama, kartón…) 3. Založenie v správny čas 


Ideálne je zakladať si permakultúrnu záhradu v správnom ročnom období a tým je začiatok vegetačného obdobia.  

Začnite s terénnymi úpravami ako je založenie kompostu, uloženie nádoby alebo žľabu na zachytávanie dažďovej vody. Jej zberom budete nielen šetriť vodu, ale aj obohacovať svoju záhradu o potrebné živiny, ktoré sú v dažďovej vode obsiahnuté. 


4. Výsadba a údržba rastlín  


Zvoľte rastliny, ktoré sú prispôsobené miestnym podmienkam a navzájom si prospešné. Správna kombinácia vybraných druhov rastlín vám zaručí bohatú úrodu.  


Najprv zasaďte veľké rastliny (stromy, kríky) a postupne sa prepracujte k tým menším.  Pri výsadbe dbajte na to, či ide o rastliny, ktoré by mali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu alebo radšej tieňu. Berte do úvahy aj účinky vetra či dažďa.

Na časti pozemku vysaďte kvitnúcu lúku. Na anglický trávnik pri permakultúrnej záhrade zabudnite. Pri kosení trávy dbajte na to, aby ste ju nepokosili až príliš nakrátko, pretože tak slnko rýchlejšie spáli pôdu. 5. Vodné prvky 


Umiestnite vo svojej záhrade vodné prvky akými je jazierko či malý vodopád. Voda v nich podporuje užitočný hmyz, vtáky, žaby a iné malé voľne žijúce živočíchy živiace sa škodcami.  


6. Starostlivosť a údržba 


Pravidelne sledujte svoju záhradu, odstraňujte burinu a chráňte rastliny pred škodcami a chorobami.  Zvyšky odumretých rastlín môžete ponechať tam, kde sú, a oni vám poskytnú prirodzený spôsob mulčovania. Udržiavanie kompostu a mulču je dôležité pre živú a zdravú pôdu.

Ak sa rozhodnete založiť si permakultúrnu záhradu tak veľmi rýchlo oceníte jej potenciál. Prinesie vám mnoho výhod vrátane udržateľnej a dlhodobej úrodnosti,  či ochrany životného prostredia.  

Je však dôležité si uvedomiť, že permakultúra nie je iba jednorazovým riešením, ale spôsobom myslenia a životného štýlu. Je to výzva na prehodnotenie nášho vzťahu k prírode a na hľadanie spôsobov, ako žiť v harmónii so svetom okolo nás.  

Objavte viac inšpirácie

Prehrať video